Sunday, 31 March 2013
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
3.0 RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN MATEMATIK
Tarikh : 7 Mac 2013
Masa: 8.00-9.00 pagi
Mata Pelajaran : Matematik
Kelas: 5 Cerdik
Bilangan Murid: 30 orang
Topik : Pecahan
Sub-Topik : Pecahan Tak Wajar
Objektif Pembelajaran : Murid diajar untuk mengenal Pecahan Tak
Wajar
Hasil Pembelajaran
Pada akhir sesi P&P murid dapat :
1.
Menamakan pecahan tak wajar dengan penyebut tidak melebihi 10 dengan
tepat menggunakan bahan konkrit.
2.
Melukis pecahan tak wajar dengan penyebut tidak melebihi 10 dengan
tepat berbantukan kit pecahan dan bekas telur.
3.
Menulis pecahan tak wajar dengan penyebut tidak melebihi 10 dengan
tepat berdasarkan bimbingan guru.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid telah mempelajari tajuk pecahan
wajar.
Nilai : Bekerjasama,keberanian
Kemahiran Berfikir: Membanding beza, mencirikan
Teknik: Demonstrasi, soal jawab, aktiviti berkumpulan koperatif.
Bahan Bantu Belajar/ Resos: Video interaktif, kit pecahan pizza dan
tempat letak kereta, bekas telur
Langkah-langkah/ Masa
|
Isi kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
||
Set Induksi /
5 minit
|
Menonton persembahan multimedia.
1.
Apa itu pecahan wajar?
2.
Berikan contoh pecahan wajar?
3.
Apakah nama bagi pecahan
|
Murid menonton persembahan
multimedia pecahan wajar yang ditayangkan oleh guru.
Murid disoal akan pecahan wajar yang
dipelajari pada pembelajaran yang lepas.
Guru memberi klu akan pembelajaran
yang akan dipelajari pada hari ini.
|
Resos:
Persembahan multimedia
Teknik:
Soal jawab
Nilai: Keberanian
|
||
Langkah 1/
15 minit
|
Menamakan pecahan tak wajar dengan penyebut tidak melebihi 10
menggunakan bahan konkrit.
1.
Berapakah tempat letak kereta yang
disediakan?
-4
2.
Adakah sama saiz setiap petak tempat
letak kereta?
Ya
3.
Berapakah bilangan petak pada tempat
letak kereta yang pertama?
-3
1.
Berapa pula bilangan petak yang
disediakan pada tempat letak kereta kedua dan ketiga?
-3
2.
Berapa buah kereta yang memarkirkan kereta
pada tempat letak kenderaan pertama?
-3
Apakah
pecahannya?
3.
Berapa buah kereta yang memarkirkan kereta
pada tempat letak kenderaan yang kedua?
-3
Apakah
pecahannya?
4.
Berapa buah kereta yang memarkirkan
kereta pada tempat letak kenderaan yang ketiga?
-3
Apakah
pecahannya?
5.
Berapa buah kereta yang memarkirkan
kereta pada tempat letak kenderaan yang ketiga?
-2
Apakah
pecahannya?
6.
Sekarang, beritahu cikgu berapa
jumlah pecahan bagi keseluruhan kereta yang memenuhi ruangan tempat letak
kenderaan yang disediakan?
(
murid membilang setiap satu kereta atau menggunakan penambahan mudah)
Pengangka lebih besar atau sama
dengan penyebut
|
Guru menunjukkan sebuah kit pecahan
tempat letak kereta.
Guru memberi sebuah situasi kawasan
tempat letak kereta di sebuah pusat membeli belah.
Guru mengisi setiap ruangan tempat
letak kereta satu per satu dengan kereta.
Dengan menggunakan kit pecahan tersebut,
guru bertanya soalan kepada murid.
Guru memberitahu murid maksud
pecahan tak wajar.
|
Resos: Kit tempat letak kereta
Teknik: demonstrasi, soal jawab
Nilai: Keberanian
|
||
Langkah 2 /
20 minit
|
Melukis pecahan tak wajar dengan penyebut tidak melebihi 10
dengan tepat berbantukan kit pecahan dan bekas telur.
|
Guru membahagikan murid kepada 4
kumpulan.
Meja kumpulan pertama mendapat set
bekas telur.
Meja kumpulan kedua diberi dulang
pizza.
Meja kumpulan ketiga diberi set
bekas telur.
Meja kumpulan keempat mendapat kit
pecahan tempat letak kereta.
Guru memberi setiap ahli kumpulan
kertas yang perlu diisi jawapan.
Setiap kumpulan diminta untuk
menyelesaikan pecahan yang diberi oleh guru dengan menggunakan resos yang
diberikan untuk setiap kumpulan.
Jawapan perlu dicatatkan di dalam
kertas yang diberikan.
Setelah 5 minit, guru menyuruh
setiap kumpulan berhenti, mengemas bahan di bahagian kanan meja dan bergerak
kepada meja kumpulan yang lain untuk penyelesaian masalah yang berikutnya.
Begitulah seterusnya sehingga empat
kumpulan tersebut berjaya menyelesaikan keempat-empat masalah menggunakan
bahan resos.
Guru memanggil murid ke hadapan
untuk mengemukakan jawapan.
|
Resos: kit pizza, kit tempat letak
kereta, bekas telur
Teknik: aktiviti berkumpulan,
koperatif
Nilai: Kerjasama, Keberanian
|
||
Langkah 3 /
15 minit
|
Menulis pecahan tak wajar dengan penyebut tidak melebihi 10
dengan tepat berdasarkan bimbingan guru.
(Rujuk Lampiran)
|
Guru memberi kertas latih tubi bagi
setiap murid agar mereka dapat menyelesaikan soalan tersebut.
|
Resos:
-kertas soalan latih tubi
|
||
Penutup /
5 minit
|
Rumusan
1.
Apa yang telah kamu pelajari pada
hari ini?
Pecahan
tak wajar
2.
Apa yang kamu faham mengenai pecahan
tak wajar?
Pengangka
lebih besar atau sama dengan penyebut.
|
Murid dibimbing oleh guru untuk
merumuskan pembelajaran pada hari ini.
Murid disoal oleh guru.
|
Teknik: soal jawab
|
Subscribe to:
Posts (Atom)